فیورینا ,شرکت ,انتخابات ,ریاست ,فعالیت ,ریاست جمهوری ,انتخابات ریاست ,ایالات متحده ,کارلی فیورینا ,انتخابات ریاست جمهوری

کارلی فیورینا (انگلیسی: Carly Fiorina؛ سابقاً کارا کارلتن سنید؛ زادهٔ ۶ سپتامبر ۱۹۵۴) مدیر عامل سابق کسب و کار اهل ایالات متحده آمریکا است که نامزد جمهوریخواه انتخابات سنای ایالات متحده در سال ۲۰۱۰ از کالیفرنیا بود. فیورینا از ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۵ به عنوان مدیرعامل اجرایی هیولت پاکارد فعالیت کرد و پیشتر از مدیران شرکت تلفن و تلگراف آمریکا و شرکت اسپین-آف آن، لوسنت تکنالوجیز، بود.

فیورینا حین فعالیت در لوسنت و اچ پی یکی از قدرتمندترین زنان در کسب و کار شمرده می‌شد.

در سال ۲۰۰۲، فیورینا بر بزرگترین ادغام در تاریخ های-تک تا آن زمان، با شرکت کامپیوتری رقیب کامپک نظارت کرد، که اچ پی را بدل به بزرگترین تولیدکنندهٔ کامپیوتر شخصی در جهان تبدیل کرد.فیورینا به عنوان بخشی از اجرای این ادغام ۳۰۰۰۰ کارمند را در آمریکا از کار اخراج کرد. در ۹ فوریه ۲۰۰۵، هیئت مدیرهٔ اچ پی فیورینا را به دلیل پایین آمدن ارزش سهام، گزارش‌های درآمد ناامیدکننده، عدم توافق دربارهٔ عملکرد شرکت و مقاومت او در برابر انتقال اقتدار به رؤسای بخش‌ها، مجبور به استعفا از مدیریت عامل اجرایی و ریاست هیئت مدیره کرد.

در مبارزات جان مک‌کین در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸، فیورینا به عنوان یکی از مشاورین او فعالیت می‌کرد. او در سال ۲۰۱۰ نامزد انتخابات سنا بود که رقابت را به سناتور باربارا باکسر واگذار کرد.او در ۴ مه ۲۰۱۵ کاندیداتوری خود را در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ اعلام کرد.

منبع اصلی مطلب : دانشنامه بزرگان فناوری اطلاعات
برچسب ها : فیورینا ,شرکت ,انتخابات ,ریاست ,فعالیت ,ریاست جمهوری ,انتخابات ریاست ,ایالات متحده ,کارلی فیورینا ,انتخابات ریاست جمهوری
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : کارلی فیورینا Carly Fiorina